Pécsre érkezett Uji 20 fős küldöttsége, hogy ízelítőt adjanak a japán kultúra gyönyörűségeiből. Uji teás hagyományai több évszázadosak, így teaszertartást is bemutattak a látogatóknak. Volt japán zene, kimonós hölgyek és urak, matcha, ikebana, origami, kalligráfia, és még sok egyéb. Hogy befogadjuk a japán kultúrát, érdemes előtte egy kicsit lelkileg ráhangolódnunk. Ha kész vagyunk, vágjunk bele! Fekete leves helyett jöjjön a zöld leves, mármint a japán teaszertartás!
(Kép forrás: Globasian)
A japán teaszertartás taglalása olyan heves vitákat válthat ki, mint az angolok esetében az, hogy a teát vagy a tejet töltik-e előbb a csészéjükbe, magyar körökben pedig esetleg hasonlóan kényes téma lehet a császármorzsa, a lecsó vagy a pacal helyes elkészítése.
A teaszertartáshoz használt eszközök:
- teatartó edény (chaire, usuchaki vagy natsume)
- bambuszseprű (chasen)
- szabálytalan alakú, fül nélküli csésze (chawan)
- vízmerítő kanál (hishaku)
- tea adagoló kanál (chasaku)
- vízforraló üst (kama vagy chagama), stb.
Érdekes, hogy a japánok szerint az egyforma, szimmetrikus csésze unalmas, felesleges ismétlődés. Ezért szeretik a szabálytalan alakú csészéket, amelyek sokszor már több száz éve családjaik birtokában vannak. Valószínűleg ezért van külön helye a teaszertartás elején a teáscsészék megcsodálásának.
A bemutatott teaszertartás menete
A japán hölgy egy a hagyomány szerint előírt kendővel eltörölte teaszertartás eszközeit. Mozdulatai egyaránt tükröztek szimbolikus és valós tartalmat. Ezután forró vízzel kiöblítette a csészét (chawan), ami egyrészt a csésze fertőtlenítésére és tisztítására, másrészt pedig felmelegítésére szolgált. Ezt a vizet kiöntötte. Megtisztította egy újabb adag forró vízben a bambuszseprűt is, ezt a vizet is kiöntötte. Majd a kis bambusz szedőkanállal (chasaku) smaragdzöld matchát szedett a csészébe. Ezt a port felöntötte forró vízzel (60-70˚C) és a bambuszseperűvel gyakorlott mozdulatokkal felverte, habosította. Majd a vendégeknek adta csészét, a mintával a vendégek felé fordítva. Előzőleg kis édességeket kínáltak a vendégeknek, hogy ellensúlyozza a tea kesernyés ízét, ami gyakorlatlan teázók számára meglepően intenzív lehet. A kis édességeket a tea fogyasztása előtt, közben és után is lehet fogyasztani, de ha jól értelmeztem, inkább előtte ajánlják.
Jó teázást!
MsTea
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
crazywoman 2010.11.03. 07:59:36
Meg tudnád mondani, hogy mikor és hol zajlott ez a bemutató? Pécsen tanulok, és szívesen elmentem volna én is, de nem jutott el hozzám az információ, hogy lesz ilyen.
MsTea 2010.11.05. 09:44:49
Üdv, MsTea
MsTea 2010.11.05. 09:47:27
Cafe Cinnamon · http://cafecinnamonhu.blogspot.com/ 2010.11.27. 19:58:13
Érdeklődni szeretnék, hogy tudod-e esetleg a teaszertartást tartó mester elérhetőségeit?
Vagy ismersz-e valakit, aki wagashi-val foglalkozik?
Válaszodat előre is köszönöm!
MsTea 2010.11.27. 22:13:32
Jadzia 2011.02.16. 11:22:37
urasenke.hu/cms/bevezeto_eloadas.html
Azaz jövő kedden lesz; mindenkinek csak ajánlani tudom! Jó szokott lenni! :)
MsTea 2011.02.17. 22:20:43
Jadzia 2011.02.18. 12:57:01
Személy szerint nem hiszem, hogy könyvből megtanulható lenne akár csak egy temae is (nem beszélve arról, hogy távolról sem merül ki a dolog a teakészítés formáiban); de az is igaz, hogy igencsak kezdő vagyok még ebben a műfajban. :P ;)